تخمه كدو گوشتي
وقتي کدو تنبل مي‏ خوريد، تخمه هاي آن را دور نريزيد. اين تخمه‏ ها علاوه بر مزه‏ ي خوبي که دارند، براي سلامتي نيز بسيار سودمندند.
 
در ادامه 10 مورد از فوايد آن را براي‏تان ذکر مي‏کنم:
* حفاظت از پروستات
تخمه ‏ي کدو تنبل براي حفظ سلامتي غده ي پروستات مفيد است و موجب کاهش مشکلات ناشي از دفع ادرار مي شود که در بيماران مبتلا به بزرگي پروستات بيشتر مشاهده مي ‏شود.
از موادي که در تخمه کدو تنبل موجودند و موجب بهبود عملکرد پروستات مي ‏شوند، مي ‏توان به کاروتنوئيدها و اسيدهاي چرب امگا 3 اشاره کرد.
* درمان افسردگي
تخم کدو تنبل داراي اسيد آمينه ي "تريپتوفان" مي ‏باشد. اين اسيد آمينه يک دشمن طبيعي براي از بين بردن افسردگي مي ‏باشد، بدين ترتيب که تريپتوفان در بدن به سروتونين تبديل مي شود. همان طور که مي دانيد سروتونين يک ناقل عصبي است که باعث ايجاد آرامش و شادي مي شود.
* پيش‏گيري از پوکي استخوان
از آن جايي که تخمه کدو تنبل غني از "روي" مي‏ باشد، در پيشگيري از پوکي استخوان سودمند است. مطالعات نشان داده است که دريافت کم "روي" مرتبط با شيوع بالاتر پوکي استخوان (مخصوصا در مردان مسن) مي ‏باشد.
با اين که بيماري پوکي استخوان بيشتر در زنان يائسه ديده مي شود، اما بد نيست بدانيد که 30 درصد شکستگي هاي استخوان لگن، در مردان اتفاق مي افتد و از هر 8 مرد بالاي 50 سال، يک نفر شکستگي ناشي از پوکي استخوان را تجربه مي کند. 
* ضد التهاب طبيعي در آرتريت ‏ها
تخمه‏ي کدو تنبل به طور قابل ملاحظه ‏اي التهاب را کاهش مي ‏دهد، بدون آن که همانند داروهاي شيميايي ضدالتهابي رايج مانند ايندومتاسين، داراي عوارض جانبي باشد.
 
* پيش‏گيري از تشکيل سنگ کليه
بر اساس مطالعات انجام شده، تخمه کدو از تشکيل سنگ‏ هاي کليوي از نوع اگزالات کلسيم جلوگيري مي ‏کند. 
* درمان انگل‏ها
اين تخمه‏، در برخي فرهنگ ‏ها، به عنوان يک درمان طبيعي براي از بين بردن کرم ‏هاي نواري و ديگر انگل ‏ها استفاده مي ‏شود.
مطالعات همچنين نشان داده است که اين دانه خوراکي، براي مبارزه با بيماري شيستوزوميازيس(تب حلزون)، که ناشي از آلودگي با نوعي کرم‏ قلاب دار به نام شيستوزوم مي باشد، بسيار موثر است.
* کاهش دهنده ي کلسترول خون
تخمه کدو حاوي مقادير قابل ملاحظه اي از فيتواسترول‏ها است. فيتواسترول ها ترکيباتي هستند که در گياهان يافت مي شوند و ساختمان شيميايي مشابهي با کلسترول دارند. با دريافت ميزان مناسبي از فيتواسترول ها، ميزان کلسترول بد خون (LDL) کاهش مي يابد.
* پيشگيري از سرطان
همان فيتواسترول ‏ها که موجب پايين آوردن سطح کلسترول‏ بد مي‏ شوند، موجب حفاظت بدن در برابر بسياري از سرطان ‏ها نيز مي ‏شوند. در واقع فيتواسترول، ايمني بدن را بالا مي‏ برد.
* بهبود عملکرد مثانه
در برخي مطالعات نشان داده شده است که عصاره‏ي تخمه کدو تنبل موجب بهبود عملکرد مثانه حيوانات شده است. آلماني ها معتقدند که اين دانه براي درمان "مثانه ي تحريک پذير" بسيار سودمند است.
مطالعات ديگري نيز نشان داده اند که تخم کدو اثر قابل ملاحظه اي در بهبود "مثانه ي بيش فعال" دارا مي باشد.
اين عملکردهاي مثبت تخمه کدو تنبل به دليل وجود اسيدهاي چرب ضروري، منيزيم، سلنيوم، ويتامين E و کمک به فراهم کردن پروتئين ميوزين(که براي انقباضات ماهيچه اي به کار مي رود)، مي باشد.
* منبع بسيار خوبي از منيزيم و ديگر املاح
 
نصف ليوان تخمه کدو تنبل، 92 درصد از نياز روزانه بدن به منيزيم را تامين مي ‏کند. جالب است بدانيد که بيش از 300 واكنش بيوشيميايي در بدن براي فعاليت خود به منيزيم نياز دارند؛ در واقع منيزيم باعث حفظ فعاليت طبيعي ماهيچه ها و اعصاب، ضربان منظم قلب و استحكام استخوان ها مي شود. همچنين منيزيم در متابوليسم انرژي و سنتز پروتئين نقش به سزايي دارد.
تخمه کدو تنبل همچنين حاوي مقادير قابل ملاحظه‏اي از منگنز، فسفر، آهن، مس و روي مي‏ باشد.

آدرس :تهران ،خیابان بهشتی ، خیابان سرافراز ، نبش کوچه یکم ، برج موج ، پلاک 11 ، طبقه چهارم ، واحد 17

تلفن : 88512849   88501272

فکس : 86045908

کد پستی : 1587653143

ایمیل :  info@hazhartfk.com

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت توسعه فیدار خوراک | هژار می باشد.
طراحی سایت : ایران طراح